in_memoria__gloria_victis_2023

Dum docemus discimus

Anna Jeswilienie i Waldemar Śliżewski z Ejszyszek na Wileńszczyźnie za rekomendacją Fundacji Kresowej Szlakiem Narbutta (odznaczonej w 2022 roku) zostali kawalerami medalu „In memoria gloria victis”, przyznawanego przez Klub Historyczny „Rok 1863” osobom, które w szczególny sposób przyczyniły się do propagowania wiedzy o polskich powstaniach narodowych.

Odznaczenie nawiązuje kształtem do orderu wojennego Virtuti Militari, zwieńczonego podwójnym wieńcem dębowym symbolizującym męstwo. Na awersie od trójpolowego herbu odchodzą promienie słoneczne symbolizujące chwałę. Łaciński napis „in memoria gloria victis” nawołuje do wiecznej pamięci dla chwały zwyciężonych, lecz nie pokonanych. Na rewersie umieszczono daty czterech polskich zrywów narodowowyzwoleńczych: Insurekcji Kościuszkowskiej, Powstania Listopadowego, Wiosny Ludów i Powstania Styczniowego. Łacińska sentencja „dum docemus discimus” przypomina o tym, że „ucząc innych uczymy się sami”.

Odznaczenie jest wykonane metodą tłoczenia.

Materiał: miedź, srebrzona srebrem próby 1000, a następnie patynowana. Herb trójpolowy złocony złotem 24 karaty i malowany lakierami akrylowymi.
Wymiar: 45 mm x 45 mm.
Waga: 39 gramów (bez wstążki)
Egzemplarze: numerowane i ewidencjonowane

Klub Historyczny „Rok 1863” powstał w 2017 roku, skupia pasjonatów historii z całego kraju. Swoją działalność skupia przede wszystkim na wydarzeniach zrywów niepodległościowych.

Gratulujemy!

Tagi: Brak tagów

Możliwość komentowania została wyłączona.