Dubicze_09.2021

Kresowe spotkania, nowe wyzwania

W dniach 15-19 września 2021 roku mieliśmy przyjemność odwiedzić Wileńszczyznę, spotkać się z naszymi Rodakami oraz przede wszystkich wzięliśmy udział w wielu spotkaniach na szczeblach samorządowych.

Celem naszej wizyty było przedyskutowanie wzajemnej współpracy oraz pomysłów związanych z wymianą młodzieży i obchodami 160 rocznicy Powstania styczniowego. Głównym powodem wyjazdu był oczywiście Ludwik Narbutt a dokładnie rewitalizacja pomnika w Dubiczach, który poświęcony jest powstańcom styczniowym.

Naszymi pomysłami oraz propozycjami współpracy podzieliliśmy się podczas spotkania w ambasadzie z panią Irminą Szmalec, Konsul RP, Kierownik Wydziału Konsularnego i Polonii Ambasady RP w Wilnie.

Odwiedziliśmy Szkołę Średnią im. Ludwika Narbutta w Koleśnikach, gdzie razem z gronem pedagogicznym dyskutowaliśmy o formach wsparcia i wzajemnych inicjatyw. Złożyliśmy znicze pod krzyżem w okolicy Dubicz, gdzie znajduje się miejsce ostatnie potyczki Ludwika Narbutta i jego kompanów. Mieliśmy przywilej poznać miejsce pochówku Piotra Siedlikowskiego, przysposobionego syna Ludwika Narbutta. Syn Amelii Siedlikowskiej z Kuncewiczów był fundatorem odbudowy kościoła w Koleśnikach. Dziękujemy Dyrekcji szkoły za zaproszenie, zaufanie oraz wyrazy sympatii.

Przede wszystkim dziękujemy panom merom Algis Kašėta i Giedrius Samulevičius, władzom Vareny owocne rozmowę odnośnie remontu pomnika Ludwika Narbutta w Dubiczach i naszej przyszłej międzynarodowej współpracy edukacyjnej. Nasze partnerskie spotkanie, w klimacie przyjaźni między naszymi narodami, traktujemy bardzo poważnie a za deklaracje i podjęte już prace naprawy pomnika bardzo dziękujemy. Niezmiernie nam miło, że razem z merem Algis Kašėta mogliśmy złożyć kwiaty pod pomnikiem Ludwika Narbutta w Dubiczach. Propozycja wspólnego złożenia kwiatów ze strony litewskiej oraz obecność pana mera była dla nas bardzo ważna i zawsze będziemy o tym pamiętać.

Ludwik Narbutt łączy swoją krystaliczną postacią narody Litwy i Polski a pamięć o nim jest obowiązkiem każdego z nas, Litwinów i Polaków.

Prace przy pomniku Ludwika Narbutta i Powstańców styczniowych w Dubiczach mają zakończyć się w 2023 roku, jednak są duże szanse, że już w przyszłym roku remont się zakończy. Jesteśmy przekonani, że po zapewnieniach władz samorządowych miasta Vareny pomnik naszego bohatera, ufundowany i zbudowany przez 76. Lidzki Pułk Piechoty im. Ludwika Narbutta oraz lokalną społeczność, odzyska pierwotny blask.

Mieliśmy przyjemność spotkać się z władzami rejonu solecznickiego panem Zdzisławem Palewiczem i panią Ana Jasviliene. To było bardzo inspirujące spotkanie w ramach projektu Szlakiem Narbutta. Mamy nadzieję, że nasza współpraca przyniesie wiele owoców m.in. dla młodego pokolenia.

Serdecznie dziękujemy naszym przyjaciołom za gościnę, rodzinne spotkania, możliwość skosztowania lokalnych kresowych smakołyków a personelowi z restauracji w Ejszyszkach za przygotowanie dla nas kulinarnych rarytasów kresowej kuchni!

Podczas wyjazdu odwiedziliśmy m.in. Ostrą Bramę, miejsca pamięci oraz złożyliśmy znicze pod symbolicznym pomnikiem Jana Borysewicza „Krysi” w Ejszyszkach.

Obecnie pracujemy nad II edycją Marszu Pamięci Szlakiem Narbutta na przełomie kwietnia i maja 2022 roku. Niebawem poinformujemy także o rejestracji Fundacji Kresowej Szlakiem Narbutta.

Prowadzi nas Ludwik Narbutt.

Możliwość komentowania została wyłączona.